ataturkhareketli1

sonyeni1


Üzümözü PDF Yazdır e-Posta

Şalpazarı İlçesinin en büyük köylerinden biri olan Üzümözü ilçenin kuzey yönünde, Beşikdüzü-Şalpazarı karayolunun batı yakasında bulunur, ilçeye uzaklığı 6 Km. dir. 350 haneli köyde 1000 kişi yaşamaktadır. Yaklaşık 1300 kişinin de çalışmak, okumak gibi nedenlerle başka yerlerde olduğu bilinmektedir. Köyün tarihi hakkında kesin bilgi mevcut değildir. Eskilerin anlattıklarına göre 260 yıl kadar önce Giresun'un Görele ilçesine bağlı Zıva (Beyazıt) köyünden iki atlı bilinmeyen bir sebepten buraya gelirler ve bir suyun yanında konaklarlar, atlarını çayıra salarlar. Atları almaya giderken ağaçta olgunlaşıp kızaran üzümleri görünce alıp yerler. Üzüm çok hoşlarına gider. Buranın yerleşime müsait iyi bir yer olduğunu düşünerek köylerinden toplam dört hane gelip buraya yerleşirler. Bunların isimleri Ali Gülü, Golü Gülü, Solaklı ve Çalışlı olan bu aileler köyün adına da kırmızı üzümlerden dolayı Kızılüzüm köyü demişler. 1960 yılında köylerin isimlerinde yapılan düzenleme sonucunda köyün adı Üzümözü olarak değiştirilmiştir.

Köyde gurbetçilik, memurluk, ticaret gibi uğraşıların yanında hayvancılık ve tarım da önemli bir geçim kaynağıdır. Başta fındık olmak üzere, mısır, patates, elma, armuz, üzüm gibi tarım üzümleri en çok üretilen tarım ürünleridir. Yaklaşık 1300 büyükbaş, 300 küçükbaş ve 1300 civarın da da kümes hayvanı beslenir. Üzümözü köyünde tarihi eser olarak Beşikdüzü yolu üzerinde bulunan Kemer köprü ve mısır değirmeni, merkez camii, kesme taştan ve çeşme, mısır kurutma fırınları ve bazı mermer mezar taşları bulunmaktadır. Dik yamaçlara kurulmuş olan köyün hemen tepesinde "Ağakonağı" adında düz bir alan bulunur. Bu Ağakonağı düzlüğünde halk her yıl Ağustos ayının ilk pazar günü şenlik yapar. Ayrıca köy halkı "Erikbeli" yaylasına gider, bazılar ise "Alaca", Kadırgaya bağlı Kızılüzüm yaylasına giderler. İki tane ilköğretim okulu bulunan köyde öğrencileri büyük bir kısmı ilçe merkezindeki okullara gitmeyi tercih etmektedir. Bu yüzden köydeki okulların birisi kapanmış diğeri de taşımalı eğitime alınmıştır. Köyde okuma yazma oranı kadınlarda % 95 birisi erkeklerde % 97'dir.

Üzümözü Köyü'nün yerleşik soy isimleri ve hane sayıları:
Kara (10 hane), Bektaş (12 hane), Karabayır (10 hane), Özdemir (19 hane), Yılmaz (13 hane), Karadeniz (3 hane), Küçük (15 hane), Yaylı (2 hane), Tırıs (4 hane), Kumaş (6 hane), Çelik (3 hane), Demirbaş (16 hane), Özen (18 hane), Çakır (15 hane), Özkan (6 hane), Karahasanoğlu (2 hane), Özcan (1 hane), Gemigöz (6 hane), Karaçoban (3 hane), Kabataş (6 hane), Topkara (12 hane), Selvitop (1 hane), Karataş (10 hane), Uçar (8 hane), Kır (3 hane), Koç (13 hane), Usta (10 hane), Keskin (1 hane), Güner (hane), Al .

 
resimgaleri
salpazari